W dniu 13 sierpnia 2017 roku podczas koncertu finałowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie miała miejsce premiera naszego programu „Muzyka Reformacji”. Propozycję występu podczas festiwalu otrzymaliśmy od parafii  ewangelicko-augsburskiej, której proboszcz  – ks. Adam Glajcar jest wytrawnym melomanem i pomysłodawcą cyklicznych niedzielnych koncertów, które już od czterech lat odbywają się w sierpniowe popołudnia.

Organizatorzy festiwalu usłyszeli o naszym projekcie na początku 2017 roku.  Zareagowali entuzjastycznie – okazało się, że koncert z muzyką napisaną w czasach wystąpień Marcina Lutra idealnie wpisuje się w koncepcję programową festiwalu odbywającego się w świątyni protestanckiej w roku 500-lecia Reformacji.

Już od 11 sierpnia „aklimatyzowaliśmy się” w Częstochowie. Oswajaliśmy się z akustyką, pozytywem (specjalnie na tę okazję wypożyczonym) oraz wnętrzem kościoła. Program, w którym piękno harmonii i głębia tekstów wymagały  od nas wejścia w nową, zupełnie inną przestrzeń duchową został wspaniale odebrany przez częstochowską publiczność, która wypełniając po brzegi świątynię w niedzielę 13 sierpnia nie zawiodła. Koncert, a raczej naszą muzyczną kontemplację rozpoczęliśmy od  „Vaterunser – Ojcze Nasz”, „Aus tiefer Not –  Z głębokiej nędzy  w grzechu mym. Do Ciebie wołam, Panie” – a wspaniały śpiew Kasi Bienias, który zdawał się być głosem całego zgromadzenia, rozbrzmiewał w kościele Wniebowstąpienie Pańskiego.  „Ein feste Burg  – Warownym grodem jest nasz Bóg”  – reformacyjny hymn  Marcina Lutra zakończył nasz koncert.  Hymnu publiczność wysłuchała stojąc.

Zostaliśmy przyjęci przez słuchaczy niezwykle ciepło. „Dzięki Wam przenieśliśmy się w czasie, byliśmy w XVI w.” – dziękowali po koncercie. My zaś raz jeszcze składamy gorące podziękowania za zaproszenie, wszelką pomoc i gościnę ks. Adamowi Glajcar!